23 stu Utječe li perhrana na poremečaje u ponašanju djece?
Petrinjska kuća zdravlja u suradnji s centrom Humanika održala je stručno predavanje i radionicu na temu „Utječe li prehrana na poremećaje u ponašanju djece?“ u Petrinjskoj kući zdravlja. Voditeljica ove prezentacije bila je Marina Kušan-Hadžić koja je održala predavanje zajedno sa svojom stručnom suradnicom socijalnom pedagoginjom Vlastom Vidnić.
„Ovo predavanje, prezentacija, ali i radionica provodi se u sklopu projekta ‘Svakog dana zdravija hrana’ koji je pod financijskom potporom Sisačko-moslavačke županije i grada Petrinje.“, objasnila je Kušan-Hadžić te izrazila sreću što se ovaj put predavanje održava u prostorijama Petrinjske kuće zdravlja, prilikom čega se zahvalila koordinatorici Radi Vlak na pomoći pri organizaciji.
Predavanje je bilo usmjereno na poremećaje ponašanja djece s naglaskom na hiperaktivnost koji je vrlo usko povezan s prehrambenim navikama. „Ova problematika nije dovoljno raširena kod nas u Hrvatskoj, no postoji mnogo knjiga i istraživanja na tu temu čiji rezultati pokazuju kako je prehrana jedna od bitnijih čimbenika koji utječu na zdrav psihofizički razvoj djece.“, rekla je Kušan-Hadžić te objasnila kako je sva ponuđena hrana u sklopu ovog predavanja povezana sa samom temom jer se radi o receptima koji se preporučaju i koriste u prehrani kod djece koja imaju dijagnosticiran ADHD poremećaj. „Radi se o bezglutenskoj prehrani, bez bijelog šećera i bijelog brašna, bez konzervansa i aditiva te s puno voća i povrća.“, objasnila je.
Socijalna pedagoginja Vlasta Vidnić naglasila je kako unošenje aditiva, umjetnih boja i zaslađivača u organizam potiče hiperaktivnost kod djece. „Upravo je to ono na što želimo skrenuti roditeljima pozornost i upozoriti ih na prehranu kod djece jer ona može utjecati na djecu i sam poremećaj. Vrlo je bitno koristiti med umjesto svih sladila, te konzumirati orašaste plodove i omega-3 masne kiseline“, objasnila je Vidnić te rekla kako je kroz vlastita iskustva u svom dugogodišnjem radu uvidjela koliko prehrana zapravo utječe na razvoj djece.
„Najbitnije od svega je da roditelji sami uoče, shvate i odluče promijeniti prehrambene navike svoje djece jer način na koji konzumiramo hranu uvelike utječe na ponašanje nas samih, pa tako i djece. Od velike je važnosti unositi zdrave namirnice kako bi poboljšali razvoj djeteta, ali i kvalitetu života i zdravlja općenito.“, zaključila je.
Tijekom ovog predavanja bila je održana i kratka radionica izrade pudinga od zdravih sastojaka koji može poslužiti kao dobra zamjena za standardni puding, a pritom osigurati unos zdravih namirnica i spriječiti mogućnost unosa raznih aditiva i konzervansa koji mogu imati negativan utjecaj na razvoj djece.