17 kol U Petrinjskoj kući zdravlja održana još jedna javno zdravstvena akcija
Udruga „Naš život“ Petrinja i Petrinjska kuća zdravlja u sklopu programa „Zdravlje u lokalnoj zajednici“ organizirali su 28.07.2018. godine još jednu javno zdravstvenu akciju u Petrinjskoj kući zdravlja, nakon pojačanog interesa građana na prošlotjednoj akciji. Preventivne preglede obavljala je i ovoga puta Iva Marijašević, prvostupnica sestrinstva koja je pohvalila još jednu ovakvu akciju te ponovila kako su ovakve akcije bitne za primarnu prevenciju.
„Upravo trebamo osvijestiti ljude da je primarna prevencija ona najvažnija kako bi smanjili gužve kod liječnika, kako bi smanjili kronične bolesti i oboljenja u kasnijoj životnoj dobi. Ono što danas radimo, mjerimo klasične vrijednosti tlaka, mjerimo zasićenost krvi kisikom, također mjerimo vrijednost šećera u krvi i vrijednost triglicerida i ukupnog kolesterola“, rekla je Marijašević.
Svi zainteresirani građani mogli su dobiti određene smjernice i preporuke oko prehrane, sve kako bi u budućnosti smanjili korištenje lijekova. Dodaje kako je kod ovakvih akcija važno ostvariti i psihosocijalni efekt kod građana.
„Građani koji dolaze na ovakve akcije su u velikoj većini građani koji kod kuće žive sami, nemaju s kime porazgovarati, onda dođu u Petrinjsku kuću zdravlja, porazgovaramo o ne samo zdravstvenim problemima, već i socijalnim problemima. U našoj maloj zajednici taj efekt pripadnost, osjećaj pripadanja društvu je jako bitan, on je zanemaren. Mentalno zdravlje općenito je zanemareno u našoj maloj zajednici, a još više u velikim gradovima“, rekla je Marijašević.
Dodaje kako je skrb o pojedincu pala i drugi plan te se zanemaruje i mentalno zdravlje. Ujedno navodi primjer sa nedavno održane slične akcije u Prnjavoru Čuntićkom. „Imali smo jednom prilikom akciju u Prnjavoru Čuntićkom, jedan je čovjek došao na akciju i rekao hvala vam što ste došli i napravili ovu akciju jer ipak netko na nas misli, ipak nismo odbačeni. To je upravo taj problem s dislociranim mjestima, oni se osjećaju odbačeno. Ovaj projekt uvelike doprinosi tome da se ljudi ne osjećaju samima. Mislim da je to nešto što bih istaknula čak kao važniju činjenicu nego ovo što im izmjerimo šećer ili tlak. To da je netko obratio pažnju na njih, da se netko pozabavio njihovim životom, pitao ih kako je, to je ono najvažnije što smo ovim projektom postigli“, rekla je Marijašević te podsjeća kako su osim u Petrinji, ovakve javnozdravstvene akcije održali u Blinji, Moštanici i Prnjavoru Čuntićkom.
Podsjetit ćemo na kraju kako je navedeni program „Zdravlje u lokalnoj zajednici“ financiran od strane Ministarstva zdravstva, a partneri na ovom programu su Grad Petrinja i Neuropsihijatrijska bolnica dr.Ivan Barbot Popovača.