
25 srp Radionica “Utjecaj stresa na kardiovaskularne bolesti”
U subotu 15.07.2017.godine u Petrinjskoj kući zdravlja u sklopu trogodišnjeg projekta „Zdravlje u lokalnoj zajednici“ koji financira Ministarstvo zdravstva, a provodi Udruga „Naš život“ s partnerima u projektu: Gradom Petrinja i Neuropsihijatrijskom bolnicom „Dr. Ivan Babot“ Popovača, održana još jedna u nizu preventivnih aktivnosti kojima se građane želi potaknuti na brigu za vlastito zdravlje.
Tema današnje radionice bila je “Stres i kardiovaskularne bolesti”, a radionicu je vodila prim. dr. Marina Kovač iz Neuropsihijatrijske bolnice u Popovači. Naglasila je negativnu ulogu stresa za nastanak mnogih bolesti, s posebnim osvrtom na kardiovaskularne bolesti.
“Stresovi, krize i psiho trauma neizbježni su dio našeg života. O stresu se govori u svakodnevnoj komunikaciji, u medijima, znanost se bavi stresom, možemo reći da je vrijeme u kojem živimo – vrijeme stresa.
Stres definiramo kao stalnu prijetnju našoj tjelesnoj, duševnoj, socijalnoj i duhovnoj ravnoteži, način kako ćemo od reagirati na stres i kakve će on ostaviti posljedice ovisi o
prilagodbenim mogućnostima svakog od nas.
Ovisno o tome naš organizam bira bolju prilagodbu (adaptaciju) ili pogrešnu prilagodbu, koja može voditi u bolest.”
Kardiovaskularne bolesti su danas vodeći uzrok smrtnosti u Hrvatskoj i u svijetu, broj oboljelih je u porastu, a dobna granica pojave bolesti se sve više spušta.
Istaknuto je da tri četvrtine svih smrti uzrokovanih kardiovaskularnim bolestima mogu biti spriječene promjenom loših životnih navika (pušenje, loše prehrambene navike, debljina, fizička neaktivnost, psihosocijalni stres).
Upravo zato je cilj današnje radionice bio ukazati na važnost pozitivnih emocija i optimizam, jer takve osobe manje obolijevaju, a ako i obole, prije se oporavljaju.
Odaziv na radionicu je bio odličan, a prisutni su vrlo aktivno razgovarali o tome kako se nositi sa stresom, iznoseći svoja vlastita iskustva.
” Prvo je važno prepoznati stres, od kud dolazi i koji je razlog njegovog nastanka, te se pripremiti na to kako ga pobijediti, tu je bitna stručna pomoć, ali i pomoć obitelji, prijatelja kao i samopomoć.
Različiti anti stresni programi, promjena stila života, više kretanja, prehrana, glazba, tehnike opuštanja ,vježbe disanja, autogeni trening, ali i sve ono što svakom od nas predstavlja zadovoljstvo”, zaključili su sudionici radionice.
Prisutnima su podijeljeni i edukativni materijali sa preporukama i savjetima kako se ponašati u vrijeme velikih vrućina, posebice osobe koje boluju od kardiovaskularnih i drugih kroničnih bolesti.