21 tra Pomoć i podrška obitelji bolesnika u palijativnoj skrbi
U nastavku edukacije volontera u palijativnoj skrbi predavači su bili mr.sc.pal.skrbi Renata Marđetko iz Centra za koordinaciju palijativne skrbi u Gradu Zagrebu i Olivera Tomas, dipl.soc. radnica i koordinatorica volontera i mentorica Mobilnog tima volontera u palijativnoj skrbi Franjevačkog svjetovnog reda Kaptola.
Marđetko je govorila o pomoći i podršci te edukaciji obitelji u skrbi bolesnika. Istaknula je kako je to područje u kojem su jako važni komunikacija i razumijevanje, na čemu se palijativa i bazira.”U svemu tome svatko od nas, članovi obitelji i volonteri u palijativnoj skrbi mogu učiniti puno i to je jedno vrlo osjetljivo područje gdje volonteri moraju puno učiti da ne bi u obitelji možda rekli neku riječ ili je potaknuli, a koja bi nanijela više štete nego koristi.”
Zbog toga je, kako je rekla važno je educirati ljude koji rade u palijativnoj skrbi i naučiti ih da su ljudi jako osjetljivi, da se mora paziti i govoriti samo ono što je u njihovoj kompetenciji i opisu rada.
Olivera Tomas, socijalna radnica i koordinatorica volontera i mentorica Mobilnog tima volontera u palijativnoj skrbi Franjevačkog svjetovnog reda Kaptola, koja je od samog početka uz petrinjske volontere, govorila je o žalovanju i njegovim procesima, te koja je uloga volontera u obiteljima u takvim trenucima.
Idući tjedan bit će održana i posljednja radionica u sklopu edukacija volontera u palijativnoj skrbi, koju provodi Udruga „Naš život” u partnerstvu s Franjevačkim svjetovnim redom – Mjesno bratstvo Kaptol, Udrugom „Pomoć neizlječivima” Međimurske županije i Gradom Petrinja.