02 stu Kako pružiti psihološku pomoć osobama starije životne dobi u vrijeme COVID-a 19?
U sklopu projekta „Godine nisu važne“ kojeg provodi Udruga za razvoj lokalne zajednice „Naš život“, u Maloj dvorani petrinjskog Hrvatskog doma održano je predavanje i radionica na temu „Kako pružiti psihološku pomoć osobama starije životne dobi u vrijeme COVID-a 19?“, uz pridržavanje svih propisanih epidemioloških mjera. Predavanje je održao psiholog Armin Hadžić, voditelj Savjetovališta za djecu, adolescente i obitelj. Ističe kako je predavanje namijenjeno gerontodomaćicama koje rade s korisnicima ovog projekta.
„U ovo doba COVID pandemije su one često jedine osobe, vanjske osobe koje dolaze i imaju posla s njima. Mnogi, odnosno većina žive sami, njihova najbliža obitelj je izvan Petrinje, često izvan države, njihova djeca u inozemstvu, tako da je smisao ove male edukacije, da se tim gerontodomaćicama koje su na prvoj liniji „bojišnice“, na koji način one pružaju i mogu poboljšati svoje vještine pružanja psihološke, psihosocijalne pomoći podrške upravo osobama starije životne dobi, svojim korisnicima s kojima svakodnevno rade“, kazao je uvodno Hadžić.
Na pitanje kako pružiti psihološku pomoć osobama starije životne dobi u vrijeme COVID-a 19, Hadžić odgovara : „Moramo imati na umu u to doba upravo zbog smanjenja socijalnih kontakata i te takozvane socijalne izolacije, osobe bivaju još usamljenije, izoliranije i to pojačava osjećaj usamljenosti koje nam predstavlja sve veći problem mentalnog zdravlja. To je čak povezano da osobe koje pate od jako izražene usamljenosti imaju čak do 50 posto i prijevremenu smrtnost, imaju demenciju za oko 63-64 posto, da se pojačava i ubrzava proces demencije“, započeo je Hadžić.
Dodaje kako današnja istraživanja pokazuju da se kod usamljenosti pojačavaju i ubrzavaju upalni procesi. „Moramo vidjeti koji su naši psihološki parametri ugroženi, to znači i tjeskoba, panika, strah, neizvjesnost i na koji način gerontodomaćice mogu to jače prepoznati i na koji način one mogu, kao laici, one nisu stručnjaci mentalnog zdravlja, ali na koji način mogu pružiti podršku, što je važno, što trebaju i što ne smiju ili što nije dobro napraviti. Tako da budu više educirane. Naglasak će biti na praktičnim slučajevima, dakle iz praktičnih primjera korisnika govorimo i pokazujemo na koji način ispravno djelovati“, zaključio je Hadžić.
Podsjetimo, projekt „Godine nisu važne“ financiran je bespovratnim sredstvima Europskog socijalnog fonda, a odnosi se na Razvoj i provedbu projekata za socijalnu koheziju i povećanje zaposlenosti u gradovima Kninu, Belom Manastiru i Općini Darda, Benkovcu, Petrinji i Vukovaru. Partner je na ovom projektu Grad Petrinja. Vrijednost projekta je 1,351.920,03 kuna. Na projektu će biti zaposleno šest osoba. U provedbi projekta aktivno će sudjelovati socijalni pedagozi, nutricionisti, psiholog, liječnici, nastavnici rehabilitatori.