„Zelenom prehranom do zdravlja“ u sklopu Nutricionističkog kluba

„Zelenom prehranom do zdravlja“ u sklopu Nutricionističkog kluba

Udruga „Naš život“ Petrinja i Centar „Humanika“, u sklopu programa Petrinjske kuće zdravlja naziva Nutricionistički klub, održali su još jednu radionicu u Petrinjskoj kući zdravlja, ovoga puta na temu „Zelenom prehranom do zdravlja“. Na što je stavljen naglasak na ovoj radionici, otkriva nam Marina Kušan Hadžić iz Centra „Humanika“.

„Naglasak je na zelenom. Zelenom bilju različitih vrsta, da li je divlje bilje ili uzgojeno bilje, ali tema je klorofil. Odakle zelena boja, od magične stanice klorofila, koji je po svom sastavu jako sličan našem hemoglobinu. Samo jedan atom kod klorofila je magnezij, dok je kod hemoglobina to željezo. Same biljke, možda su kod nas zaboravljene trenutno u našoj strci, našem stresu, konzumentnoj hrani, jer sam način na koji se pripremaju biljke da budu svježe ubrane, da ti svi svježi sokovi unutar zelenih biljaka budu upravo prije pripreme ubrani iz prirode, ili negdje znači uzgojene, da nisu tretirane, procesuirane u različitim procesima prerade, jer čim vi bilo koju biljku procesuirate, sav taj klorofil uništavate, nemate više tu energiju“, otkriva Kušan Hadžić.

Dodaje kako je zbog toga naglasak na ovoj radionici stavljeno na zeleno, stiglo nam je proljeće, priroda se revitalizira. „Možda je i vrijeme da čovjek, barem u proljeće, pokuša razmišljati o svom organizmu, da ga upravo sada sa tim mladim biljkama obnovi. Pa smo stavili naglasak na te zelene kašaste sokove, koji su in, po mnogim literatura, različitim studijama, gdje postoje različiti instituti gdje se baš liječi sa zelenim sokovima, mnogi ljudi imaju iskustva i ovdje kod nas u malim sredinama, svuda po svijetu, sa liječenjem sa zelenim sokovima. Oni čiste stanice našeg organizma, probavni sustav, obogaćuju krv, kao što smo na početku rekli da je klorofil vrlo blizak hemoglobinu u krvi, možete jednostavno vidjeti koliko je taj klorofil važan“, dodaje Kušan Hadžić.

Ujedno preporuča koje su zelene biljke dobre u ove proljetne dane. „Maslačak, vršci koprive, medvjeđi luk je već u cvatu, može ga se brati. Mi smo već prije govorili o ljekovitom bilju, pa se mora malo paziti da se ne zamjeni medvjeđi luk sa jednom otrovnom biljkom, ali njegov miris je specifičan da se stvarno ne može pogriješiti. Znači kopriva na prvom mjestu, maslačak i medvjeđi luk“, zaključila je Kušan Hadžić. Svima okupljenima na radionici tako su predstavljene recepture zelenih sokova, kao što je predstavljena izrada paste od medvjeđeg luka.