„Šećerna bolest je vrlo ozbiljna i smrtonosna bolest“

„Šećerna bolest je vrlo ozbiljna i smrtonosna bolest“

U Kući zdravlja održana korisna Edukativna radionica

U sklopu trogodišnjeg programa „Zdravlje u lokalnoj zajednici“, Udruga „Naš život“ organizirala je u subotu 18. veljače u Petrinjskoj kući zdravlja Edukativnu radionicu pod nazivom „Šećerna bolest – ozbiljna bolest“.

O ovoj bolesti je govorila Branka Bižić,dr.med., iz Doma zdravlja Sisak, koja je iznijela zabrinjavajuće podatke rekavši kako je svijetu 250 000 000 oboljelih od dijabetesa.“ U Hrvatskoj je 400 000 oboljelih, no njih 50 % i ne zna da ima ovu bolest. A poražavajući je podatak da je u Hrvatskoj dijabetes 8. vodeći uzrok smrti. Osim toga 130 djece godišnje oboli od dijabetesa, od čega ih je 30% mlađih od 7 godina.“

Na samom početku je naglasila kako ova opasna bolest može biti smrtonosna, izazvati vrlo ozbiljne komplikacije i unazaditi kvalitetu života, ali i kako je prije svega najvažnija prevencija i promjena životnih navika. Prisutnima je objasnila tipove dijabetesa i naznačila koji su faktori rizika za dijabetes. “Vi ste pod povećanim rizikom ako ste između ostalog iz porodice gdje drugi imaju dijabetes, prekomjerne težine i neaktivni.“

Govoreći o simptomima izdvojila je prekomjernu žeđ, osjećaj umora, zamagljen vid, sporo zarastanje rana, konstatnu glad, svrab kože, infekcije, utrnulost u stopalima ili rukama. “No, često ljudi nemaju simptoma čak iako im je nivo šećera u krvi visok. Možete provjeriti da li imate dijabetes putem nalaza krvi.“, naznačila je dr. Bižić.Prisutni edukaciji mogli su saznati kako su komplikacije dijabetesa velike i ne smije ih se zanemariti, jer djeluju na krvne žile, srce, mozak, periferne živce, bubrege (40% bolesnika završi na dijalizi), oči ( dijabetes može dovesti i do sljepoće).

Dr. Bižić je naglasila kako je cilj održati razinu glukoze što je moguće bliže normali. “Vaša njega može uključiti planiranje obroka, testiranje razine glukoze, upoznati simptome da znate kad vam je nivo glukoze prenizak ili previsok, vježbanje, uzimanje lijekova – inzulin ili tablete, odlasci na pregled i pohađanje edukacija o dijabetesu.“

Vrlo edukativno i zanimljivo predavanje okončala je s tri važna savjeta, a to su: „Održavajte poželjnu tjelesnu masu, pravilno se hranite, bavite se umjerenom tjelesnom aktivnošću najmanje 30 minuta na dan, pravilno kontrolirajte svoj šećer u krvi i redovito uzimajte terapiju, jer cilj je održati razinu glukoze što je bliže normali.“

Na kraju edukacije dr. Bižić mjerila je šećer u krvi, a u neobaveznom razgovoru odgovarala je na brojna pitanja prisutnih, koji su današnju radionicu ocijenili i više nego uspješnom i korisnom.

Program „ Zdravlje u lokalnoj zajednici“ financira Ministarstvo zdravstva RH, a partneri na projektu su Grad Petrinja i Neuropsihijatrijska bolnica „Dr. Ivan Barbot“ Popovača.