Savjeti dr. Branke Bižić o zaštiti našeg zdravlja uslijed najavljenih niskih temperatura

Savjeti dr. Branke Bižić o zaštiti našeg zdravlja uslijed najavljenih niskih temperatura

Hrvatska se nalazi na udaru polarne hladnoće i snježnog nevremena, a meteorolozi najavljuju kako nam najgore tek slijedi u srijedu i u četvrtak. Oborina ne bi trebalo biti, ali temperature će biti još niže nego proteklih dana, čak i do 20 stupnjeva ispod ništice.

Upravo zbog negativnog učinka hladnoće na naše zdravlje, razgovarali smo sa dr. Brankom Bižić, liječnicom u obiteljskoj medicini i volonterkom u projektima Petrinjske kuće zdravlja. Objasnila nam je što se događa s našim tijelom ukoliko je ono izloženo niskim temperaturama.

„Kako je temperatura vani niska, tako se i naše tijelo pothlađuje kada smo vani. Prvo što se događa je vazokonstrikcija, odnosno sužavanje krvnih žila, a kada imamo starije osobe kod kojih je ionako cirkulacija oštećena zbog starosti pa takva osoba onda u ovakvim uvjetima izađe van, onda se događa dodatna vazokonstrikcija. Kod starijih osoba, ali moram napomenuti i kod djece, najmanje što se tada može dogoditi je smrzotina. Upozorila bih još i da se kod starijih osoba i kod kroničnih bolesnika, pogotovo srčanih gdje su krvne žile ionako oštećene, kod naglog prijelaza iz toplog u hladno događa nagla vazokonstrikcija, a to može značiti prekid cirkulacije u srčanom mišiću pa počinjemo osjećati srčanu bol“, rekla nam je dr. Bižić i nastavila:

„Ukoliko se organizam i dalje izlaže niskim temperaturama, ono što se događa su smrzotine. U početku, osjećamo bol u perifernim dijelovima ekstremiteta koji se rashlađuju prije nego trup. Tako u početku nešto i osjećamo, a kako se i dalje rashlađujemo, gubimo osjećaj za hladnoću i onda će se dogoditi da jednostavno zaboravimo na to da smo pothlađeni  pa se nastavljamo i dalje izlagati toj niskoj temperaturi i onda se događa smrzotina koja može biti itekako ozbiljna i može rezultirati gangrenom, a u najgorem slučaju amputacijom. Naravno, govorim o slučajevima dužih boravaka na otvorenom.“, naglasila je dr. Bižić.

„Htjela bih upozoriti i sve kronične bolesnike da u ovim nadolazećim danima ne izlaze van ako nema potrebe za to. Pričekajte još ova dva dana za koja meteorolozi najavljuju iznimno niske temperature ( srijeda i četvrtak ). Nemojte odlaziti ni na kontrolne preglede, ukoliko oni zaista nisu nužni.“, apelirala je doktorica.

Kada je riječ o ostalim skupinama ljudi, i njima dr. Branka Bižić savjetuje da ne izlaze van ukoliko to nije nužno. „Ako ipak izlazite, onda se jako dobro odjenite. Slojevito. Pamuk do kože, a vuna preko pamuka. Odjenite jakne, obavezne su i kape, rukavice i šalovi te udobna obuća koja ne smije biti tijesna. Odjenite pamučne čarape do kože, a na njih vunene. Sva odjeća i obuća mora biti vodonepropusna, a i mora vas štititi od vjetra jer upravo vjetar još dodatno pojačava osjet hladnoće ovih dana.“

Doktorica je imala još neke savjete. „Kronični bolesnici, obavezno koristite svoju terapiju. Srčani bolesnici, nosite sa sobom Nitrolingual i koristite ga u slučaju da osjetite srčanu bol zbog hladnoće. Također, pazite kamo i kako hodate. Jako lako u ovim vremenskim neprilikama može doći do lomova, pogotovo kod starijih ljudi i onih koji boluju od osteoporoze. Kada je riječ o prehrani, neka bude uobičajena ( laganija ), a napitci neka budu topli. Pijte čajeve, a izbjegavajte kofein i alkohol.“ , rekla je dr. Branka Bižić i za kraj ponovno apelirala, a pogotovo na najosjetljivije skupine ljudi, da ukoliko to nije nužno, naredna dva dana ne izlaze van.

Prema najavama meteorologa hladnoća bi, barem u ovom polarnom obliku, trebala popustiti u petak.