
17 ožu O projektu – voditeljica projekta Magdalena Radošević
Udruga za razvoj lokalne zajednice „Naš život“ Petrinja je zajedno s Ministarstvom socijalne politike i mladih i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje 23.09.2015. godine potpisala Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za otvoreni poziv „Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – faza III“ u sklopu ESF Operativnog programa „Razvoj ljudskih potencijala 2007.-2013.“ Sredstva su dodjeljena za projekt „Podrška pri zapošljavanju kroz izvaninstitucionalnu skrb o ovisnim članovima obitelji“.
Projekt djeluje na rješavanje problema unutar Sisačko-moslavačke županije koji se odnose na nedovoljnu i neravnomjernu dostupnost socijalnih usluga, nerazvijenost izvaninstitucionalnih usluga, visoku stopu nezaposlenosti, te nepovoljan položaj pojedinca unutar obitelji s ovisnim članom.
Cilj ovog projekta je potaknuti samozapošljavanje, zapošljavanje, očuvanje radnog mjesta te generirati poboljšanje općih uvjeta života za članove obitelji s ovisnim članom kroz inovativan razvoj izvaninstitucionalnih usluga skrbi i edukaciju.
Partneri na projektu su Grad Petrinja, Općina Dvor i Općina Topusko s kojima je Udruga „Naš život“ Petrinja potpisala Sporazum o partnerstvu.
Projekt obuhvaća tri komponente:
1. Edukacija za njegovatelje – organiziran tečaj za 30 polaznika/ca koje je provodilo Pučko otvoreno učilište Velika Gorica. Predavanja su trajala mjesec dana, a nakon toga su polaznici odrađivali praksu u domovima za starije i nemoćne osobe, te su nakon odrađene prakse polagali ispit koji su svi uspješno položili i stekli uvjerenje o osposobljanju za poslove njegovatelja starijih i nemoćnih osoba. Polaznici su bili s područja Grada Petrinje, Općine Dvor i Općine Topusko.
2. Pomoć u kući – u sklopu ove komponente zaposlene su 4 gerontodomaćice i 3 pomoćna radnika na području Grada Petrinje, Općine Dvor i Općine Topusko koji svaki radni dan obilaze korisnike te im pomažu u obavljanju kućanskih poslova, uređenju okućnice, organiziranju prehrane, dostavljanju lijekova, te po potrebi voze korisnike na liječničke preglede i sl. Na području Grada Petrinje pomoć se pruža 60 obitelji, a na područjima općina Dvor i Topusko po 30.
3. Socijalni alarm – tijekom provedbe projekta nabavit će se 30 jedinica socijalnog alarma te ih dodijeliti potrebitim korisnicima, to su stariji i bolesni ljudi koji žive sami. U sklopu ove komponente zaposlene su 3 osobe, 2 u Tele centru i 1 koji izlazi na teren u intervencije. Tele centar radi 24 sata dnevno kako bi se u svakom trenutku mogli javiti i pozvati pomoć. Socijalni alarm funkcionira na sljedeći način: ako se korisniku nešto dogodi (npr. Pozli mu ili padne) on stišće dugme na narukvici, u Tele centru zvoni telefon, operateri se javljaju, pitaju što je bilo, zovu hitnu pomoć. U slučaju da se korisnik ne javi operaterima poziva se prvi susjed i interventni radnik izlazi na teren kako bi vidjeli o čemu se radi.
Vrijednost projekta je 1.204.765,08 kuna, od čega Europska Unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira s 1.193.215,08 kuna, a ostatak u iznosu od 11.550,00 kuna Grad Petrinja kao partner na projektu.
Projekt traje 14 mjeseci, od 23.09.2015.-23.11.2016., te je u sklopu projekta zaposleno 11 ljudi, voditelj projekta, 4 gerontodomaćice, 3 pomoćna radnika, 2 operatera u Tele centru i 1 osoba kao interventni radnik koji u slučaju potrebe izlazi na teren.