”Mozak koji traje” Vida Demarin

”Mozak koji traje” Vida Demarin

PETRINJA – U Petrinjskoj kući zdravlja akademkinja, prof. dr. sc. Vida Demarin održala je predavanje naziva „Mozak koji traje”. Demarin je vrhunsko ime hrvatske medicine i već godinama radi na području neurologije i promocije zdravlja, te je u Kući zdravlja govorila o životnom stilu u očuvanju zdravlja mozga.

„Predavanje sam nazvala na neki način pomalo literarno „Mozak koji traje” sa željom da svojim znanjem i iskustvom pomognem ljudima da saznaju što više o načinu kako mozak održati što duže zdravim i u funkciji.”, objasnila je Demarin.

Tvrdi kako je još prije otrpilike sto godina španjolski neuroznanstvenik i dobitnik Nobelove nagrade Santiago Ramon y Cayal otkrio komunikacije između živčanih stanica – neurone i njihovu mogućnost da se obnavljaju i da se na neki način prenose podražaji. U svojoj knjizi o živčanom sustavu je napisao da svaki čovjek ako to želi može postati skulptor vlastitog mozga.

„Znači to je već tada bilo jasno, ali onda je palo u zaborav i tek je posljednjih 20-ak godina ponovno aktualno, otkad se modernim metodama, primjerice magnetskom rezonancom pokazuje što se u mozgu zbiva te su te metode osvijestile činjenicu da mozak zaista možemo modelirati.”, zaključuje Demarin i navodi kako postoje određeni stupnjevi za održavanje zdravlja mozga, a to je u prvom redu redovita tjelesna aktivnost.

„Naglasak je na redovita jer ta redovita tjelesna aktivnost zatim potiče i srce i cirkulaciju te je mozak bolje opskrbljen s hranom. Tako se podiže količina jednog neurotrofina, bjelančevine koju mi sami izlučujemo u mozgu, a koji je odgovoran za aktiviranje pamćenja, zapamćivanja, koncentracije. Jednom tjelesnom aktivnošću, primjerice, hodanjem, vježbanjem ili plesanjem možemo postići da i mozak bolje radi.”, poručuje Demarin.

Iduća veoma velika i važna aktivnost je prehrana te se istraživanjima dokazalo da je mediteranska prehrana broj jedan, naravno razne kombinacije u kojima su zastupljene riba, voće, povrće jačih zelenih boja i maslinovo ulje.

Zatim slijedi nošenje sa stresom jer iako je teško živjeti sa stresom svatko treba naučiti kako da nas neke situacije manje brinu i kako se opuštenije nositi sa životom i životnim obavezama.

Četvrti stupanj je vježbanje moždanih funkcija („Brain Fitness”). „Mozak se mora različitim poticajima stalno držati aktivnim. Uglavnom su to jednostavne stvari – rješavanje križaljki, sudoku, treba učiti strane jezike ili uvesti neki novi hobi, krenuti drugim putem na posao, lijevom rukom zakopčati gumbe ili oprat zube jer onda mozak mora aktivirati drugo područje. Bitno je stalno učenje novih stvari jer rutina ubija mozak. Na navedeni način se održava svježim u dugoj funkciji bez bolesti i bez neprilika”, objašnjava Demarin kojoj je ovo drugi posjet Petrinji.

„Gospođa Rada Vlak, koja je koordinator ovog projekta me zvala prije nekoliko godina. Tada sam govorila o prevenciji moždanog udara, a danas sam proširila temu na to što bi svatko od nas mogao sam napraviti da održava svoj mozak. Jako mi se sviđa da u tako manjem mjestu postoji projekt vezan za zdravlje i održavanje zdravlja, da i Petrinjska kuća zdravlja postoji, da se sve obnavlja i da su ljudi zainteresirani, žive i idu naprijed.”istaknula je Demarin.