Socijalni alarm (video vijest)

Socijalni alarm (video vijest)

Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić povodom Međunarodnog dana starijih osoba posjetila je petrinjsku udrugu „Naš život” prilikom čega je u tele centru za starije, nemoćne, bolesne i invalidne osobe, koji je otvoren u sklopu trogodišnjeg programa „Socijalni alarm”, razgovarala s bakom Anom Marjanović iz Prnjavora Čuntićkog.

Petrinja je tek jedan od nekoliko gradova u Hrvatskoj koji ima razvijen program „Socijalni alarm”. Ministrica Opačić je prilikom posjete Petrinji istaknula kako je njezino ministarstvo ove godine financiralo još osam udruga u osam gradova za ovaj projekt, no dodaje kako je problem pronaći udruge koje se žele baviti ovakvim poslom.

„Mi sada idemo sa nekim drugim programima, to su programi za prijevoz starijih osoba jer smo vidjeli da u tim mjestima gdje su stariji i nemoćni nema nikakvih autobusnih linija niti vlaka. Jako je važno te starije ljude prevesti do liječnika ili trgovine. Nadamo se da će se udruge javiti i na taj program”, istaknula je Opačić te dodaje kako je njezino Ministarstvo preokrenulo trend, jer se sada 40 posto sredstava troši na udruge u Zagrebu, a preostalih 60 posto na ostale dijelove Hrvatske.

Pohvalila je petrinjsku Udrugu „Naš život” jer su se kroz godine razvijali od jednog socijalnog programa do drugog. „Oni su se specijalizirali za socijalne potpore. Nama je to važno jer ćemo mi dobiti novce iz Europske unije krajem 2015.godine zbog toga što Europska unija podupire sve ove programe koji ljude ostavljaju što je dulje moguće u kućama. Ovo su servisi koje mi nastojimo razvijati da ta pomoć stigne do svih starijih ljudi”, rekla je Opačić.

Predsjednica Udruge „Naš život” Radmila Vlak zahvalila se Ministarstvu socijalne politike i mladih na financiranju ovog programa, kao što se zahvalila i Gradu Petrinji te gradonačelniku Darinku Dumboviću na tome što Udruga sve projekte provodi u partnerstvu s gradom. „Grad je osigurao i ovaj prostor gdje je sada Udruga, financira režijske troškove, za svakog novog zaposlenog daju 500 kuna. Uz pomoć lokalne zajednice uspješno provodimo sve te programe koje provodimo na našem području”, rekla je Vlak.

Zamjenica gradonačelnika Svjetlana Lazić je istaknula kako se Grad trudi osigurati maksimalna sredstva za pomoć starijima unatoč teškoj situaciji u kojoj se Grad nalazi. „Podržavamo sve projekte, partneri smo na većini projekata svim udrugama koje se bave skrbi o starijim i nemoćnim osobama. Nadamo se da će nam financijska situacijaiduće godine dozvoliti da ta financijska sredstva povećamo kako za brigu o starijim i nemoćnim osobama, tako i za socijalna davanja”, rekla je Lazić.

Ministrica Opačić je za kraj poslala poruku svim starijim osobama povodom njihovog Međunarodnog dana. „Nastojimo na ovaj dan progovoriti o njihovim problemima, reći o projektima koje financiramo zadnjih nekoliko godina. Svi dobri projekti koji su se financirali zadnjih 10-tak godina, mi smo ih nastavili i trebamo ih širiti. Ono koji su najstariji trebaju našu potporu. Ono što sam rekla i baki Ani, da nije bilo njih, ne bi bilo ni nas i mi smo danas dužni pobrinuti se za njih”, rekla je Opačić.

Program „Socijalni alarma” je ostvaren u partnerstvu Grada Petrinje i Udruge „Naš život” iz Petrinje, a financiran je sredstvima Ministarstva socijalne politike i mladih u iznosu od 214 tisuća kuna na godišnjoj razini. „Socijalni alarm” je sustav koji je na raspolaganju 24 sata dnevno 365 dana u godini.

Pritiskom na daljinsku tipku šalje se dojavnom centru signal za pomoć. Dežurni u dojavnom centru utvrđuje okolnosti, te zavisno od potreba poziva hitnu pomoć, policiju, vatrogasce ili kontakt osobe koje je korisnik naveo. Centar pruža mogućnost sigurnijeg i što dužeg ostanka u vlastitom domu, te rasterećuje brojne institucije sustava.