Gerontodomaćice pri kraju na praksi u Domu za starije i nemoćne osobe

Gerontodomaćice pri kraju na praksi u Domu za starije i nemoćne osobe

Ovih dana pri kraju je praksa za gerontodomaćice koju prolazi 25 žena u sklopu projekta „Zajedno u trećoj dobi“ kojeg provodi Udruga „Naš život.“ Bili smo s njima u Domu za starije i nemoćne.

U dobroj atmosferi ove žene odrađuju korisnu praksu. Glavna sestra Zrinka Juzbašić nam je rekla kako su buduće gerontodomaćice naučile puno toga.

„Naučile su puno toga kako raditi s korisnicima. I korisnicima je bilo drago što je više osoblja jer nas je inače jako malo i oni su bili presretni. Bili su raspoređeni u četiri službe: kuhinja, vešeraj, stambeni dio, gdje su spremačice i stacionar gdje su njegovateljice i medicinske sestre. U stacionaru su učili hranjenje, kupanje korisnika, razgovor, rješavanje njihovih sitnih problema.“, kaže, uz ostalo, Zrinka te dodaje kako su sve prošli do u detalje.

U stacionaru smo sreli Katu Radošević koja se upravo spremala hraniti jednu baku: „Naučili smo puno toga. Prvo smo položili ispit za gerontodomaćice. Najviše smo se posvetili ovima koji se ne mogu sami hraniti. Kod njih malo i pospremimo, pa kad dođe ručak ili doručak, nahranimo. To nam je od toga svega najdraže raditi.“ Na pitanje, da li je taj posao težak, Kata odgovara: „Za onoga tko to voli, tko ima osjećaj prema starim ljudima, to je jako lijep posao, nije težak za raditi.“

„Slažem se s gospođom. Taj posao radimo iz ljubavi, razgovaramo sa starim ljudima, damo im osmjeh. Dajemo im pozitivne energije, smijeha, pomažemo im pri hranjenju, pri dezinfekciji, njezi, s vjernicima molimo krunicu. To je posao koji volimo raditi  i to je meni osobno nešto najbolje što mi se moglo dogoditi u životu jer volim starije ljude.“, rekla je Alenka Ćerimović.

  

„Dojmilo me se sve. Kad hranimo starije, pogotovo kad nam na kraju zahvale, za nas je to nešto veliko. Naučile smo puno toga.“, rekla je Milanka Barišić.

Jasminka Kaurić radi trenutno u kuhinji. „Naučili smo dosta toga, pomažemo što treba. Priprema hrane, čišćenje poslije ručka, sve po malo. Svi su prema nama ljubazni. Novo je to iskustvo, a steklo se i novo poznanstvo.“

Šefa kuhinje u Domu trenutno mijenja Verica Harambašić.  „Vrlo smo zadovoljni s tim ljudima na edukaciji. Neki su se prvi put susreli s ovako velikom kuhinjom pa smo im sve pokazali. U kuhinji uvijek ima posla. Žene su super i sve su vrijedne. Sve pohvale.“

Dvije polaznice edukacije su na praksi u vešeraju. Tu posao nije ni malo lagan jer se opere pola tona veša po smjeni, a samo su dvije djelatnice u jednoj smjeni, tako da je lako izračunati da je to 250 kg veša po zaposleniku dnevno.

„Cure su dobre, rade, bilo bi dobro da ostanu ovdje jer nas tu treba toliko biti.“, rekla nam je Josipa Brebrić.

„Naučili smo peglati, sortirati, slagati. Nikada se nisam susrela s ovako velikim pogonom za pranje.“, rekla je Ankica Čerkez s njom se slaže polaznica Antonia Jerković.

Marinela Lovreković je polaznice naučila sve o sektoru čišćenja.

„Kod nas na mjestu čišćenja su prošle sve, od generalki soba, od pranja prozora, od wc-a, tuš kada, vrata, sve su prale. Stvarno, svaka čast ženama. Nama su puno pomogle jer nas ima samo šest, a tri su na bolovanju. Baš su došle taman kad treba generalno čišćenje za Uskrs. Stvarno su nam puno pomogle. Sve je napravljeno, od poda do plafona.“

Željka Turković je rekla kako joj je drago da su na ovoj praksi. „Prošli smo puno toga, imamo još dva dana. Brojimo sitno i nadamo se tom našem zadnjem testu. Vrlo nam je drago što smo s našim kolegicama, mentoricama, sve prošle. S tim se bavim jako dugo. Ništa mi nije nepoznato. Imate tu sve, od samog čišćenja, čišćenja korisnika, ambijenta korisnika. Tu je hranjenje, kuhanje, pripremanje, njega. To je jako težak posao koji se obavlja uz jako puno srca, ljubavi, odricanja.“

Na praksi je bila i Višnja Lovreković koja je danas s Željkom čistila vanjske prozore.

Od voditeljice projekta Zajedno u trećoj dobi Magdalene Jerab saznajemo kako edukacija traje sveukupno 160 sati. Od toga je 80 sati teoretskog, a 80 sati praktičnog dijela. Na praksi će proći četiri sektora, kuhinja, njega, vešeraj i čišćenje. Sljedeći tjedan očekujemo da će pisati završni ispit po završetku prakse. Nakon toga ćemo imati dodjelu uvjerenja o osposobljavanju za gerontodomaćicu. Uvjerenje je verificirano od Ministarstva obrazovanja i s tim će se moći javljati na poslove nakon što odrade dvije godine u sklopu ovog projekta.“, ističe Magdalena.