Dan narcisa obilježen i u Petrinji

Dan narcisa obilježen i u Petrinji

U Hrvatskoj se ove subote po 22. put obilježava Dan narcisa kojim se želi potaknuti svijest o važnosti prevencije i ranog otkrivanja raka dojke.

U obilježavanje Dana narcisa uključila se i Petrinjska kuća zdravlja. Članice Udruge „Naš život“ tim su povodom na gradskoj tržnici ženama dijelile narcise, simbol proljeća, života i nade. Uz narcise, ženama su podijelile i letke s informacijama o ovoj bolesti – njezinoj rasprostranjenosti, čimbenicima rizika, simptomima te važnosti samopregleda i pregleda dojki kod liječnika radi pravovremenog otkrivanja i liječenja.

„Petrinjska kuća zdravlja obilježava Dan narcisa u sklopu Nacionalnog programa prevencije raka dojke. Želimo taj Dan obilježiti u cilju edukacije naših sugrađanki. Naime, karcinom dojke je bolest od koje danas u Hrvatskoj oboli oko 2600 žena, a oko 1000 umre. Znači, prevencija je jako bitna i ovom akcijom želimo potaknuti žene da vode brigu o sebi, da idu redovito na preglede, da se educiraju za samopreglede, jer uvijek je bolje spriječiti nego liječiti. Rano otkrivanje raka dojke u velikom postotku smanjuje mortalitet od ove bolesti“, rekla je predsjednica Udruge „Naš život“ Rada Vlak.

Osim što svake godine sudjeluju u obilježavanju Svjetskog dana narcisa,Udruga Naš život i Petrinjska kuća zdravlja organiziraju i različite edukativne radionice kojima se žene želi potaknuti na brigu o svom zdravlju i upoznati ih s važnošću samopregleda dojki i odlazaka na preglede kod liječnika. Jedna takva radionica pod nazivom „Samopregledom protiv raka dojke“ organizirana je u veljači ove godine u suradnji s Udrugom edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije. Radionica je bila namijenjena učenicama četvrtih razreda Srednje škole Petrinja, jer ova bolest sve više zahvaća i mlađu populaciju žena, podsjetila je Vlak.

Obilježavanje Dana narcisa podržao je i petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović koji je zajedno s članicama Udruge „Naš život“danas na tržnici ženama dijelio narcise i letke.

„Ako ćemo slušati struku, onda sigurno da je prevencija nešto što je najvažnije i nju u svakom slučaju treba poticati i na ovaj način dati jednu opomenu svima nama koji mislimo da se nama neće ništa dogoditi. Nama se ipak svima i oko nas bolest može dogoditi i zato je prevencija tu na prvom mjestu. Zahvaljujem svima koji su se danas odazvali i koji su potaknuli na obilježavanje Dana narcisa kojim dajemo poruku kako se približiti problemu i kako se „hrvati“sa svim onim što zloćudne bolesti nose sa sobom“, rekao je Dumbović.

„U našoj Strategiji razvoja Grada Petrinje imamo našu Petrinjsku kuću zdravlja, ali imamo i partnere Petrinjske kuće zdravlja kao što su zdravstvene ustanove. Imamo tu i mnoge udruge, civilne inicijative i sve one volontere koji kroz ovakve akcije i edukacije daju jasnu poruku : „ajmo svi dati sve od sebe da svaka bolest ima svoje „ime i prezime“, ali i ono što je najvažnije, da slušamo struku i da se educiramo“, dodao je gradonačelnik.

Podsjetio je kako je kako je nekoliko zadnjih godina za „Petrinjski sajam zdravlja“ te različite druge preventivne javnozdravstvene akcije u Petrinju bio dopreman i mobilni mamograf. Najavio je kako će uz pomoć Grada Zagreba to nastojati omogućiti i ove godine.

Koliko je važno otkriti rak dojke na vrijeme, svojim primjerom posvjedočila nam je jedna od današnjih posjetiteljice petrinjske gradske tržnice.

„Ja sam sasvim slučajno otišla na pregled. U biti, sasvim slučajno sam otkrila kvržicu. Otišla sam na pregled i bio je karcinom. I ništa, izlječila sam se i sada sve je u redu. Život ide dalje i treba ga živjeti. Pamtim jednu rečenicu mog kirurga, dr. Kolara iz Siska koji mi je nakon operacije, a prije kemoterpije i zračenja u Zagrebu, rekao: „Kad sve to prođe, sunce će vam sjati kao i prije“. Ta rečenica mi je stalna vodilja. Sve to ide, nije to više nekakav bauk. Prije je možda bilo, ali više nije. Samo treba vjerovati da će sve biti u redu, a pregled? Pregled obavezno. To bez daljnjeg. Svakako na pregled. Mamografija u svakom slučaju“, poručila je.

Rak dojke najčešći je zloćudni tumor žena u svijetu. Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj godišnje od raka dojke obolijeva više od 2500 žena. Više od 90 posto bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u ranom stadiju. Zbog toga su za žene, uz samopreglede, vrlo važni i redoviti liječnički pregledi koji uključuju mamografske i ultrazvučne preglede dojki.